תיק לספר תורה ספרדי

ארגז לספר תורה ספרדי

מחפשים ארגז לספר תורה ספרדי? כדאי שתכירו את מכון מלאכת חושב שבפתח תקווה המתמחה בתשמישי קודשה לרבות כתיבה מהודרת של תפילין, ספרי תורה ומזוזות. כמו כן ניתן למצוא במכון מגוון גדול של תיקים לספרי תורה בנוסח ספרד, מהודרים, איכותיים ועמידים. התיקים מוצעים בשלל סגנונות עיצוב ובמחיר משתלם במיוחד. ניתן גם לעצב את הארגזים בעיצוב אישי.

על תיקים לספרי תורה ספרדיים

תיק לספר תורה ספרדי המכונה גם ארגז או תיבה הינו מעטה בטוח ועמיד לספר התורה, עשוי עץ ועטוף בבדים יקרים ורקומים, זהב כסף ועוד שלל תוספות. תיקים אלו מקובלים במרבית קהילות המזרח לרבות ארץ ישראל, מצרים, תימן, עיראק, אפגניסטן, הודו סוריה, איראן וכו’. כמו כן התיקים מעוצבים ומעוטרים בקשת רחבה של עיטורים, חומרים ואביזרים נלווים כגון: רימונים, כתרים אצבעות ומגנים.

איך לבחור תיק לספר תורה ?

בכדי לבחור בתיק לספר תורה ספרדי חשוב לתת את הדעת למספר גורמים עיקריים. קודם כל חשוב לבחור בתיק שמצד אחד הינו נוח לנשיאה ולא כבד מידי, ומאידך שומר היטב על ספר התורה הקדוש מחבלות ומזיקים. כמו כן יש לבדוק שנוח לגלול את ספר התורה מצד לצד בתוך התיק. מעבר לכך כדאי להחליט מראש על סגנון העיצוב של התיק ומידת ההידור, והתוספות, החל מארגז פשוט וצנוע ועד לארגז מפואר ויוקרתי.

הזמנת תיק לספר תורה

להזמנת ארגז לספר תורה ספרדי שישמור על ספר התורה שלכם לשנים רבות ,ויעניק לו גם הגנה וגם מראה בטוח המכבד את מעמדו, מוזמנים לתאם איתנו ולהגיע למכון בפתח תקווה או צרו קשר בטלפונים 054-3333802 ו- 054-3345000 או במייל [email protected]

כמה עולה תיק לספר תורה ספרדי

מחירו של בית לספר תורה ספרדי אינו אחיד, היות והוא תלוי במשתנים רבים, למשל:

  • החומר ממנו עשוי התיק – יש תיקים בציפוי מכסף או מוזהב, וישנם תיקים פשוטים יותר המצופים קטיפה או תיקים העשויים מעץ בלבד. החומר ממנו עשוי הציפוי של התיק, ועוביו של הציפוי, משפיעים בצורה ישירה על מחירו של התיק.
  • גודלו של התיק – משפיע על המחיר אבל לא באופן משמעותי.
  • מנגנון הגלילה – בשנים האחרונות פותחו מספר מנגנוני גלילה, המקלים על גלילת היריעות שבספר התורה כך שגם איכות המנגנון משפיעה על מחירו של התיק.
  • דיוק העיטורים – ככל שרמת המורכבות והדיוק של העיטורים המבוקשים גבוהה יותר, כך עולה מחירו של הארגז.

מכל מקום, מחירו הממוצע של תיק / ארגז לספר תורה נע בין 6,000 ₪ ל-15,000 ₪ בהתאם לרמות ההידור שהצגנו לעיל.

קדושתה של תיבה לספר תורה

בגמרא במגילה נפסק שהתיבות והמטפחות של ספרי התורה מוגדרות כתשמישי קדושה, והן טעונות גניזה. הלכה זו הובאה ברמב”ם אשר הוסיף שאף הרימונים והכתר העשויים לנוי ספר התורה מוגדרים כתשמישי קדושה.

סוגי העיטורים לספר תורה ספרדי

חז”ל למדו מהפסוק “‘זה אלי ואנווהו’ – התנאה לפניו במצוות”, כלומר ישנו ערך רוחני בנוי ובפאר בעולם המצוות. מסיבה זו נהגו ישראל לעטר את ספרי התורה במגוון צורות וציורים, לפאר ולהדר את ספר התורה. יש אשר נהגו לעטר את ספר התורה בסמלי יהדות כגון מנורת בית המקדש, מגן דוד, איור של בית המקדש, וכדו’. יש אשר מוסיפים פסוקים שונים כגון “תורה ציווה לנו משה”, “עץ חיים היא למחזיקים בה” וכדו’.

האם מותר לצייר צורות של אריות על תיק ספר התורה

ישנו מנהג, אשר נפוץ בקהילות אשכנז אולם ניתן למוצאו אף בקהילות ספרד, לעטר את הפרוכות ואת ספרי התורה בציורים של אריות או עופות. מנהג זה הינו קדום, וכבר תמה על כך הנודע ביהודה מדין “לא תעשה לך פסל” וכן הכנסת חיות טמאות אל הקודש פנימה. גם האור זרוע תמה על מנהג זה ופסק לאוסרו. מנגד, הבית יוסף פסק שמותר לעשות זאת מכמה נימוקים:

  1. הציור אינו בולט.
  2. האיסור מתייחס רק לציור אדם ולא לשאר חיות.
  3. האיסור לצייר אדם מתייחס רק לצורת פרצוף שלמה ולא לצד אחד בלבד.

מכל מקום, בשו”ת אבקת רוכל פסק הבית יוסף שיש לאסור מנהג זה, ואין ראוי כלל לעשות כן. הר’ עובדיה יוסף פסק לאסור כמובא באבקת רוכל, ועודד את הרבנים לפעול כנגד מנהג זה שפשט בקהילות ישראל.

האם עדיף בית מעץ או מעיל לספר התורה

בגמרא ישנן עדויות לכך שהיו נוהגים לכסות את ספר התורה במעיל בד כמנהג האשכנזים היום. עם זאת, במהלך הגלות נהגו קהילות ספרד להשתמש בכיסוי קשיח, מנהג הנושא בחובו מספר יתרונות, כאשר המרכזי שבהם הוא שמירה על ספר התורה בצורה טובה יותר. כיסוי העץ מגן על ספר התורה מפגעי לחות ושומר עליו בצורה טובה יותר מכיסוי הבד. מכל מקום, נכון שכל אחד יאחז במנהג אבותיו, שזכות אבותיו מסייעתם, ושומר מצווה לא יידע דבר רע.