בית לספר תורה מחיר

במכון מלאכת חושב שבפתח תקווה מתמחים בייצור כסות לספר תורה השומר עליו ומעניק לו כבוד והדר. התיקים המכונים גם ארגזים, תיבות או בתים לספר תורה, מוצעים במבחר איכותי של סגנונות ועיצובים, עשויים מעץ ומעוטרים במגוון עיטורים לרבות כסף, זהב, בדים ועוד. במכון מלאכת חושב תמצאו את האפשרות להתאמה אישית ובחירת תיק בסגנון הרצוי, ובמחירים משתלמים במיוחד.

חשיבות תיק לספר תורה

בהיות ספרי תורה התשמישים הקדושים ביותר, חובה להקפיד לשמור עליהם מפני פגיעות ומזיקים ולשמרם בכבוד ובקדושה באמצעות אחסונם בתוך תיקים לספר תורה עמידים ומהודרים. אלו תיקים שנעשו בעבודת יד מדויקת, לרוב מתיבת עץ המעוטרת בבדי יוקרה ורקומים ובמתכות יקרות. יש המשלבים אביזרים המעשירים את מראהו של ספר התורה כגון בכתרים, אצבע, רימונים ומגן.

יש לציין כי השימוש בארגזים / בתים לספר תורה נהוג בעיקר בקרב עדות המזרח, בעוד שבעדות אשכנז עוטפים את ספר התורה במעיל מעוטר. יחד עם זאת, מדובר במנהגים שנטו להתערבב בין הקהילות והעדות היהודיות השונות ברחבי העולם.

בחירת בית לספר תורה

בעת בחירת בית לספר תורה מומלץ להתייעץ איתנו לגבי  הסוג, הסגנון ורמת ההידור של התיק המבוקש, מתוך המבחר המוצע באתר שלנו. כמו כן כדאי שהתיק לא יהיה כבד מדי ושחלילה ספר התורה לא יחליק וייפול. במכון מלאכת חושב תמצאו תיקים במגוון רחב העשויים מחומרים עמידים וחזקים וכוללים מערכת גלילה טובה ויעילה.

הזמנת בית לספר תורה

להזמנת תיק לספר תורה במחיר משתלם, איכות מעולה ועיצוב מהודר, הגיעו למכון שלנו בפתח תקווה או צרו קשר עם מלאכת חושב בטלפונים 054-3333802 או  054-3345000 או במייל [email protected]

תיק לספר תורה מחיר

מקור המנהג להכנת נרתיק לספר תורה

כבר בימי קדם נהוג היה לכסות את ספר התורה במעיל או כיסוי (קרוי “מטפחות הספרים”), אשר שימש בתפקיד כפול – הן לשם הגנה על הספר מפני פגעי מזג אוויר ולחות, והן לשם שמירה על כבודו. בגמרא נאמר “כל האוחז ספר תורה ערום נקבר ערום”, ובתוספות על אתר נאמר שייתכן והכוונה למצוות אחיזה בספר תורה (אף על פי שמסקנה זו נדחית בדברי התוספות, נראה שפשוט לו שישנה מצווה לאחוז ספר תורה כראוי). אמנם בדברי התוספות נדחית מסקנה זו ונאמר שהכוונה שישנה מצווה לאחוז ספר תורה בכבוד הראוי לו. במהלך הגלות המנהג לכסות את ספר התורה התחלק לשני אפיקים מרכזיים – המנהג האשכנזי לכסות במעיל בלבד, והמנהג הספרדי לכסות בתיבת עץ קשיחה.

ביאור הצורך בכיסוי ספר התורה

המהר”ל מבאר את דברי הגמרא שהובאה לעיל ומסביר את יסוד הצורך של התורה להופיע בעולמנו באמצעות לבוש. התורה המקורית והשמיימית היא עליונה וטהורה, וככזו היא אינה יכולה להתבטא בעולמנו הגשמי והמעשי, ועל כן היא צריכה לבוש והסתר מסוים על מנת להתגלות בעולמנו, ולהשפיע בצורה אמיתית וממשית. נגיעה בספר התורה עצמו ללא הלבושים וללא הכיסויים מבטא זלזול במסגרות ההלכתיות של עולמנו, וברצון מופרך לגעת בעצמות הקדושה עצמה – וממילא הוא אינו מקבל שכר עבור מצווה זו.

כמה עולים בתים לספרי תורה

מחירם של בתים לספרי תורה עשוי להשתנות בהתאם למספר פרמטרים, כאשר המרכזי שבהם הינו סוג החומר ממנו עשוי הבית. סוג הבתים הנפוץ ביותר הינו בתים העשויים מעץ מצופה כסף, כך שהבית הינו מהודר ומרשים, וניתן לעטר את הכסף בעיטורי יודאיקה כגון מנורה, חושן וכדו’. ישנם בתים העשויים עץ ומצופים קטיפה, דבר המעניק מראה מכובד ומלכותי לספר התורה. בשנים האחרונות נעשים יותר ויותר בתים מעץ בלבד, המצופים בגילופי עץ עדינים ומדויקים, ומעניקים מראה טבעי ויפה, בבחינת עץ חיים היא למחזיקים בה.

כיצד לבחור את הארגז לספר התורה המתאים ביותר?

בבואנו לבחור ארגז לספר התורה חשוב להתייחס למספר שיקולים:

1. סוג החומר

כפי שציינו, ישנם ארגזים העשויים מעץ מצופה כסף, זהב, קטיפה, ועוד. ההבדלים בין החומרים השונים הינו בעיקר בתחום האסתטי ובטעם אישי, אם כי בהמשך נציין מספר הבדלים נוספים.

2. משקל הארגז

כאשר אנו באים לבחור ארגז לספר התורה, עלינו לזכור שספר זה עתיד להיות מועבר מארון הקודש לבימה, להיות מוגבה בהגבהה ולחזור לארון הקודש. משקלו של הארגז משפיע באופן משמעותי על משקלו הכולל של ספר התורה, ויש להתחשב בכך בהליך הבחירה. עוביו של הציפוי משפיע אף הוא על משקלו של הארגז.

3. איכות החיבורים

הצירים המצויים בחיבור בין שני חלקי הארגז הינם נקודת התורפה של הארגז, ולעיתים הם עלולים להישבר. חשוב לוודא שהצירים חזקים ומעוגנים היטב, במיוחד בספרי תורה כבדים היוצרים מומנט גדול על נקודה מרכזית זו.

4. התאמה לקלף

במידה והארגז נקנה על ידי מוכר חיצוני, חשוב להקפיד שגודל הארגז מתאים לגודלו של הקלף. התאמה זו צריכה לבוא לידי ביטוי הן בגובהו של הקלף לעומת גובהו של הארגז, והן בגודל החלל המצוי הארגז. יש לוודא שהקלף כולו יכול להיכנס ללא קיפולים וללא חיכוכים, גם בתחילת התורה וגם בסופה, כאשר כל הקלף מצוי בצד אחד בלבד.

5. מחיר

כמובן שיש להתחשב גם בשיקול זה כאשר אנו מבקשים לרכוש ארגז לספר התורה, והרחבנו על נקודה זו לעיל.