מצוות מזוזה

“וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך ” (דברים: ו,ט)

מצוות מזוזה היא מצווה שהעם היהודי, בכל הדורות, הקפיד ושמר, בארץ ובחו”ל, ולעיתים תוך כדי מסירות נפש ממש. מאז ומתמיד, בית יהודי ניתן לזיהוי עפ”י המזוזה הקבועה בפתח ביתו.

קביעת מזוזה בפתח הבית משמשת לשמירה על הבית ובני הבית. במיקומה בפתח הבית, האדם מקדש את הבית ובעקבות כך זוכה לשמירה והגנה, לכן חשובה מאוד כשרות המזוזה, שתכתב ע”י סופר ירא שמיים אשר יודע את הלכות כתיבת מזוזה.

לצורך בדיקת כשרות האותיות והקלף, ישנה חשיבות שהמזוזה תעבור הגהת אדם והגהת מחשב. בדיקות אלו יגלו אם המזוזה פסולה, אם ישנן אותיות חסרות או מוחלפות ועוד. במלאכת חושב מקפידים הקפדה מרבית על כשרותם של המזוזות, בנוסף לבדיקת המגיהה, המזוזות נבדקות על ידי תוכנת מחשב ומתקבל דוח המאשר את כשרותה.

בצידה האחורי של המזוזה  מופיעה המילה שד”י זהו שם ה’ הבא לידי ביטוי בראשי תיבות שומר דלתות ישראל – שבזכות המזוזה שכתוב בה שד”י ה’ שומר על דלתות ישראל.

לא מעט אנשים שרוצים לברר לגבי קניית מזוזה חדשה תוהים מה עלות מזוזה חדשה ? או, כמה עולה מזוזה כשרה ?, ומה עדיף? האם מזוזה פשוטה או מהודרת?. התשובות לשאלות אלו מפורטת ונענה עליהן בקצרה .

מהן מבדיל בין רמות הכתיבה במזוזות

ישנן מספר רמות כתיבה:

רמה בסיסית – מזוזה פשוטה. מזוזה זו נכתבת ע”י סופר ירא שמיים ונבדקת ע”י הגהת אדם והגהת מחשב. מחיר מזוזה פשוטה אינו גבוהה כך שניתן לקיים מצוות מזוזה כהלכתה ובעלות סבירה.

רמה מהודרת – מזוזה מהודרת היא מזוזה הנכתבת ע”י סופר ירא שמיים שכותב את המזוזה בהידור ובהקפדה על כל דקדוקי הכתיבה המהודרת כך שתצא מתחת ידו מזוזה נאה ומהודרת בבחינת “זה קלי ואנוהו”. בנוסף, המזוזה עוברת הגהת מגיהה, והגהת מחשב.

באתרינו תמצאו מספר דוגמאות של מזוזות פשוטות במחיר השווה לכל כיס. מי החפץ במזוזות מהודרות ברמת כשרות, איכות והידור גבוהה, ימצא באתר גם מזוזות מהודרות ובמחיר נגיש, בתקווה שכלל עם ישראל וכל החפץ יכול לקנות מזוזה מהודרת שתפאר את ביתו לאורך שנים .באתר מלאכת חושב תוכלו למצוא בנוסף למזוזות במחירים נוחים, גם תפילין, מגילות וספרי תורה.  וכן כל פריט הקשור לקדושה ותשמישי קדושה, בכל הרמות וההידורים ובמחירים הוגנים!

פנו אלינו עוד היום לטלפון –0543345000   /  0543333802  או פשוט הזמינו אונליין באתר, תשמישי קדושה איכותיים כשרים ומהודרים.

נשמח לעמוד לשרותכם לכל שאלה ופניה.

כמה עולה מזוזה

עלות מזוזה חדשה מורכבת משני מעלות הקלף – המזוזה, ומעלות בית המזוזה. מחיר מזוזה סטנדרטי הכולל בית מזוזה פשוט הינו כ-200 ₪. חשוב להקפיד לקנות את המזוזה במקום מוסמך ונאמן, היות ותחום זה נגוע בזיופים והשוק מוצף במזוזות פסולות. כאשר אתם מחפשים מזוזה למכירה חשוב לוודא מי המוכר, ומהו מקורה של המזוזה. במידה ונתקלתם במזוזה הנמכרת במחיר נמוך, ישנו חשד סביר לכך שמדובר במזוזה פסולה.

בית מזוזה – מחיר

המחיר שציינו לעיל מתייחס לקלף המזוזה בתוספת בית מזוזה סטנדרטי. מצוות מזוזה חביבה מאד על ישראל, ואנשים רבים מהדרים ורוכשים בתי מזוזה מהודרים ומפוארים להתנאות לפני הקב”ה במצוות. מחירו של בית מזוזה  יכול לנוע בין שקלים בודדים ועד למאות ואף אלפי שקלים, וזאת בהתאם לעיצוב ולחומרים ממנו עשוי בית המזוזה.

איפה קונים מזוזה

הדרך המומלצת ביותר לרכישת מזוזה היא באמצעות פנייה ישירה לסופר עצמו. שיטה זו תבטיח שהמזוזה שאתם מקבלים היא כשרה ונכתבה כדין. מלבד דרך זו, ניתן לרכוש מזוזות בחנויות המתמחות בצרכי סת”ם, אולם חשוב לרכוש ממקום מוסמך ונאמן, בכדי להבטיח שהמזוזה נכתבה כדת וכדין.

על מי מוטלת חובת רכישת מזוזה בבית שכור?

במקרה של בית שכור, מתעוררת השאלה מי חייב בקביעת המזוזה? – בעל הדירה או הדייר השוכר? התשובה לשאלה זו היא שמזוזה היא חובת הדר ולא חובת החפץ, כלומר היא מצווה שחלה על הדייר שמתגורר בדירה, ולא על הבעלים של הדירה. יתרה מזאת, השוכר אינו רשאי להסיר את המזוזות בעת צאתו מהדירה, ועליו להשאיר את המזוזות לדיירים הבאים. עם זאת, במידה והמזוזות הינן יקרות ומהודרות מהרגיל, השוכר רשאי להסיר אותן ולהרכיב במקומן מזוזות כשרות ופשוטות..

מצוות מזוזה באורח

עם כל האמור לעיל יש לסייג ולומר שדין זה נוגע רק לשוכר המתגורר בדירה משך זמן משמעותי. אדם אשר מתארח אצל חברו, או נמצא בבית מלון לזמן קצר, אינו חייב בקביעת מזוזה בעצמו היות ובתורה נאמר “וכתבתם על מזוזות ביתך“. בשולחן ערוך נאמר שהזמן המינימלי המחייב קביעת מזוזה הינו שלושים יום, כלומר אורח הנמצא בפונדק יותר משלושים יום חייב בעצמו לקבוע מזוזה.

מנהגים בהנחת מזוזה

קהילות אשכנז ומרוקו נהגו לקבוע את המזוזה על גבי המשקוף בשיפוע מעט, ואילו מנהג הספרדים לעשות כדעת השולחן ערוך והרמב”ם ולהניח את המזוזה באופן זקוף ועומד. טרם קביעת המזוזה מברך “אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה”. במידה והמזוזה נקבעת בבית חברו יברך “על קביעת מזוזה”. בדומה לתפילין אין חובה גמורה לבדוק את המזוזה, אולם בשולחן ערוך נאמר שכדאי לבדוק את המזוזות פעמיים בכל שבע שנים, ובמזוזות של ציבור בכל עשרים וחמש שנים.