על תפילין ומצוות הנחת תפילין

הקליקו על התויות מטה למידע נוסף על עולם התפילין.

רכישת תפילין חדשות
כל נער ביהדות שמגיע לגיל 13 מוצא עצמו עומד בפעם הראשונה בפני האירוע המרגש של חייו: הנחת תפילין ועליה לתורה. מעבר להתרגשות הגדולה של הנער עצמו, גם ההורים נרגשים מאוד וזה גם השלב שבו הם תוהים כמה סוגי תפילין יש ואיזה סוג כדאי לקנות לנער. בבואנו לראות איזה סוגי תפילין קיימות אנחנו רואים שמעבר לשאלה של העור שממנו הן עשויות, יש גם שאלה הקשורה לסוג הכתב. יש תפילין של רש”י לעומת תפילין של ר”ת. בנוסף לכך, יש גם תפילין של רבנו שר שלום גאון, העונים לשם שימושה רבה וכדומה. לכן, אם אתם תוהים איזה תפילין תוכלו לקנות לנער בהחלט אפשר להבין את הדילמה שלכם, כי מי אמר שחובה תמיד לקנות את המוצר הכי יקר שיש?

מעבר לשאלה כמה סוגי תפילין יש, חשוב לנסות להבין גם איך נכון יהיה לבחור את התפילין, שכן יש ביניהן הבדלים, בין היתר, ברמת ההידור. האם באמת לנער בן 13 יש צורך בתפילין הכי יקרות והכי מהודרות שיש? ברוב המקרים התשובה לכך שלילית. מצד שני, לקנות סוגי תפילין שהן לא מספיק טובות זה אומר לקנות מוצר שלא באמת יחזיק מעמד לשנים רבות. לכן, בין אם אתם קונים היום תפילין לעצמכם, לנער שעולה לתורה או אולי לחתן שעומד להתחתן ממש עוד מעט, כדאי יהיה לבדוק, לפני הכול, גם את איכות התפילין.

הילד שלכם או של בני משפחתכם הגיעה בשעה טובה לגיל מצוות? אתם רוצים לשמחו עם מתנה איכותית, מרגשת ובעלת ערך מוסף? במכון המוערך מלאכת חושב מציעים לכם מגוון מתנות לבר מצווה החל מתפילין כשרות לבר מצווה ועד סטים לבר מצווה. כל זאת מוצע עבור מחירים אטרקטיביים במיוחד, בין אם מדובר במחיר תפילין לבר מצווה או בבמחיר סט מהודר.

מתנות לבר מצווה

אצלנו תוכלו לקנות מתנה נאה ומרגשת עבור בר המצווה הכוללת בין היתר את האפשרויות הבאות:
– סט בהמה דקה לבר מצווה נוסח ספרד – ערכה הכוללת תפילין בהמה דקה נוסח ספרד, טלית אקרילן, כיפה, סידור וכיסוי לתפילין ולטלית. כמו כן קיימת אפשרות לרקמת שם בעל השמחה.
– סט מהודר לבר מצווה– עם תפילין מהודר בהמה גסה רוב פרודות בנוסח ספרד. הערכה כוללת טלית כותנה או סופר אקרילן באיכות מעולה, כיפה, סידור, כיסוי לתפילין ולטלית. כמו כן ניתן לרקום את שמו של בעל השמחה.
– תפילין- מגוון תפילין לבר מצווה במחיר כדאי, המגיע גם להנחה של עשרים ותשעה אחוז. המבחר כולל בין היתר תפילין רגילות נוסח ספרד, תפילין מהודרות נוסח ספרד ותפילין מהדרין מהמהדרין נוסח ספרד, וכן תפילין רגילות נוסח אשכנזתפילין מהודרות נוסח אשכנז, תפילין מהדרין מהמהדרין נוסח אשכנז, תפילין נוסח האר”‘ רגילות, מהודרות ומהדרין מהמהדרין.

קודם עטיפת הטלית יברך:

בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְווֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהִתְעַטֵּף בַּצִּיצִית:

סדר עטיפת הטלית צריך להיות באופן זה: מיד לאחר ברכת “להתעטף בציצית” יתעטף בטלית על ראשו כשארבע כנפות הטלית יורדות כנגד פניו, וישליך אותו לאחוריו על כתפו השמאלית (וטוב שישהה כך שיעור הילוך ארבע אמות) ואח”כ יאחז את הצד השמאלי, וישליכהו ג”כ לאחוריו על כתפו השמאלית, באופן שכל ארבע הכנפות תהיינה מונחות מאחוריו, וישהה כך שיעור הילוך ארבע אמות, ואח”כ יוריד הטלית על גופו.

יניח תפילין של יד על השריר הגדול בחלק העליון של היד החלשה יותר (שמאלי יניח על יד ימין וימני יניח על יד שמאל) כשהקופסא נטויה מעט לצד הלב. ויברך לפני ההידוק:

בָּרוּךְ אַתָּה ה’ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם. אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהָנִיחַ תְּפִלִּין:

מיד יהדק את הרצועה ויכרוך שבע כריכות סביב היד (בין המרפק לכף היד), ישים את הרצועה בין האמה לקמיצה ומיד בלי הפסק יניח תפילין של ראש על מקומם.

 למנהג אשכנז יברך בלחש:

בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל מִצְוַת תְּפִלִּין :

ואחר שיהדק הרצועה על ראשו יאמר: בָּרוּךְ שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ לְעוֹלָם וָעֶד.

ולשאר המנהגים מניחים תפילין של ראש בלי ברכה נוספת.

קשר הרצועה יהיה על העורף בגזע המוח, מעל אמצעו אך לפני המעבר בין העורף לגולגולת.
התפילין עצמן יהיו מונחות מעל היכן שמתחילות לצמוח שערות הבלורית.

יכרוך רצועה של יד שלש כריכות סביב האצבע האמצעית, ויאמר:
וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי לְעוֹלָם וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בְּצֶדֶק וּבְמִשְׁפָּט וּבְחֶסֶד וּבְרַחֲמִים. וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בֶּאֱמוּנָה וְיָדַעַתְּ אֶת יְהוָה.

מסיימים על ידי יצירת אות ש’ על היד.

מהי בדיקת תפילין

מומלץ לבצע בדיקת תפילין אחת ל-7 שנים !

התפילין מורכבים משלושה חלקים מרכזיים –

  1. בתים
  2. פרשיות
  3. רצועות

הפרשיות מוכנסות לתוך הבתים, אשר שומרים עליהם בצורה אטומה ומגנים עליהם מפגעים שונים. בבדיקת תפילין שגרתית פותחים את הבתים ובודקים את תקינותן של פרשיות התפילין והרצועות. קיימים כיום שני סוגי בדיקות:

בדיקה על ידי אדם

בבדיקה זו נפתחים בתי התפילין, והפרשיות נבדקות על ידי אדם ירא שמיים, מומחה הבקיא בצורת האותיות, ויודע לזהות פגמים וחוסרים. חשוב לוודא שהבודק מכיר סוגי כתב שונים היות ויש סגנונות שונים הדורשים בקיאות גרפית בכתב.

כמה עולה בדיקת תפילין

בדיקה על ידי מחשב

בבדיקה זו נסרקות הפרשיות באמצעות תוכנת מחשב המאתרת באופן דיגיטלי חוסרים או פגמים בכתב.

הבדיקה המסורתית אמנם נעשת בידי אדם, ובדיקת המחשב תאתר אותיות חסרות מיותרות ומוחלפות וחובה לעשות בנוסף להגההת מחשב גם הגהת אדם הבודק את כשרות האותיות והפרשיות.

כל כמה זמן צריך לבצע בדיקת תפילין

ההלכה אינה מחייבת לבצע בדיקת תפילין, ובגמרא אף מצאנו עדות מפי הלל הזקן שהעיד שמעולם לא בדק את התפילין שלו שקיבל בירושה מסבו. עם זאת, נהגו ישראל לבצע בדיקות תפילין מעת לעת על מנת להבטיח שפרשיות התפילין כשרות, ושהן לא נפגמו במהלך השנים. בקיצור שולחן ערוך נאמר שאנשי מעשה נהגו לבדוק את התפילין שלהם בכל שנה בחודש אלול, וכן מנהג חב”ד. בשולחן ערוך עצמו נאמר שכדאי לבדוק את התפילין פעמיים בכל שבע שנים, אולם גם הוא מציין שהלכה זו אינה מחייבת וניתן לסמוך על חזקת הכשרות של התפילין. במשנה ברורה כתב שנכון לבודקן מפני שהזיעה עשויה לפגוע בהם, כפי שאנו רואים בעינינו, והמנהג הרווח כיום הוא לבדוק את התפילין בכל שבע שנים. עם זאת, חשוב לדעת שבדיקות תכופות מדי עשויות להזיק לתפילין ולגרום לבלאי מוגבר של הבתים והפרשיות.

סימנים מחשידים המצריכים בדיקת תפילין

ישנם מקרים בהם כדאי לבצע בדיקת תפילין באופן מיידי עקב הופעתם של סימנים חיצוניים העלולים להעיד על פגיעה בפרשיות. כאשר התפילין עברו טראומה פיזית (הרטבה, מכה חזקה וכדו’) כדאי לגשת באופן מיידי לביצוע בדיקה. בנוסף, במידה ומופיעים סימנים של נפיחות או התבקעות, הצבע מתחיל להתקלף, הצבע דהוי באופן משמעותי – מומלץ לפנות בדחיפות לביצוע בדיקת תפילין, שכן סימנים אלה יכולים להעיד על לחות הפוגעת בפרשיות התפילין.

תפילין בירושה

בניגוד לעדותו של הלל הזקן, נהגו ישראל לבדוק תפילין שהגיעו ממקור לא ידוע, למשל בירושה. הסיבה לכך היא שתפילין המגיעות ממקור נעלם עשויות להיות פסולות בסבירות יחסית גבוהה, כך שהנחתן ללא בדיקה קרובה להיות רשלנות.

כמה עולה בדיקת תפילין

עלות בדיקת תפילין סטנדרטית נעה בין 280 ל-350 ₪, על פי רמתו של הבודק ועל פי סוג הבדיקה (ידני או ממוחשב). בנוסף לבדיקה השגרתית לעיתים מתעורר הצורך להחליף את רצועות התפילין, ויש מכונים המציעים שירות משולב של חידוש הרצועות יחד עם בדיקת תפילין. מחיר השירות המוצע נע בין 500 ל-750 ₪  בהתאם לסוג הרצועות ולהיקף השירות (קשירת הרצועות, מכירה בלבד וכו’).

לעיתים יש צורך בתיקון בתי התפילין בגין פינות שהתעגלו, סדקים בתפילין,  וגם זאת יש לבדוק מול בודק התפילין.

הסכנות בבחירת הבדיקה הזולה ביותר

לעיתים אנשים נוטים לבחור את בדיקת התפילין הזולה ביותר, מתוך רצון לחסוך בכסף. חשוב להבין שבחירה זו עשויה להיות הרת אסון מכמה סיבות:

  • איכות הבדיקה – בודקים אשר אינם מנוסים ומקצועיים עשויים לפספס פגמים בכתב, פגמים אשר לעיתים הינם כחוט השערה. בודק מנוסה יודע היכן לחפש את הפגמים המהותיים, ולוודא שהתפילין שלכם אכן כשרות כדין.
  • איכות סגירת הבתים – בתום הבדיקה על הבודק לאטום את הבתים ולהחזיר את המצב לקדמותו. בודק אשר אינו מנוסה עשוי לבצע פעולה זו באופן לקוי, כך שהבדיקה עצמה תגרום לפסילת התפילין בעתיד.

משתי הסיבות אלו אנו ממליצים שלא לבחור בבודק אשר מפרסם מחיר בדיקת תפילין הנמוך באופן משמעותי מהסכומים שציינו לעיל. לבדיקת תפילין לחצו כאן

דרכים להגן על התפילין מפני פגיעות

ניתן לתמצת את הנושאים הפוסלים את התפילין לשלושה סוגים מרכזיים:

  1. פסילת הפרשיות – נקודה זו הורחבה לעיל. כדאי להגן על התפילין ממקומות לחים או מטראומות חיצוניות ככל האפשר.
  2. התעגלות הפינות – התפילין צריכות להיות מרובעות לחלוטין. מומלץ להגן על התפילין באמצעות כיסוי קבוע הנשאר עליהם בכל עת. קיימים כיום מספר פתרונות להגנה על התפילין מפני מכות, ומסייעים לשמור על צורתם המדויקת.
  3. שחיקת הרצועות – רצועות שאינן שחורות או שהחלו להיקרע הינן פסולות ויש להחליפן. את הרצועות ניתן לצבוע באופן עצמאי. יש הנוהגים לצבוע את הרצועות באמצעות צבע הנעשה ממרכיבים כשרים בלבד (“מן המותר בפיך”) ויש שהתירו להשתמש בכל צבע שחור. כאשר הרצועה נשחקת והיא אינה ברוחב של שעורה (1.5 ס”מ פחות או יותר), היא נחשבת כקרועה ודינה כמופסקת לחלוטין ממקום הקרע והלאה. כדאי להחליף את הרצועות בכל מספר שנים על מנת להימנע מספקות או בעיות הלכתיות.